Denna kursen är för dig som tycker att nybörjar nivån är för enkel,  och vill testa på lite mer utmaning. Du bör ha dansat nybörjarnivån i 1-2 terminer. Tempot här går lite fortare, och danserna lite svårare.

Tisdagar 19:15-20:45

__________________________________________________________________________________________________________________

 

--- DATUM -----------------DANS------------------------STEPSHEET -------------------------YOUTUBE ---------- 

__________________________________________________________________________________________________________________

 

Höstterminen 2018

 

28 Aug Efter prova på ---------------- Groovy Love --------------------------- groovy-love.pdf 

 

 4 Sept -------------------------------- Banjo ------------------------------------ banjo.pdf 

                                                      What Happened to us? ---------------- what-happened-to-us.pdf

 

11 Sept ------------------------------ Solo amor ---------------------------------- solo-amor.pdf

 

18 Sept -------------- Ingen dans ----------------------- Ingen Dans ----------------------- Ingen Dans

 

25 Sept ------------------------------- Come Alive A+B

 

 2 Okt --------------------------------- Pot of Gold -----------------------------------  pot-of-gold.pdf

 

 9 Okt --------------------------------- Come Alive C+D ------------------------------- come-alive.pdf

 

16 Okt -------------------------------- Repetetion ------------------------------------- Repetetion 

                                                     No Excuses -------------------------------- no-excuses.pdf

 

19-21 Okt ------------ Swedish Dance Party 2018 --------------- Swedish Dance Party 2018

 

23 Okt ------------------------------- Wave on Wave ------------------------------------ wave-on-wave.pdf

 

30 Okt ------------------------------ Havana Cha ---------------------------------------- havana-cha.pdf

 

 6 Nov -------------------------- Teenage Dreams --------------------------------------- teenage-dreams.pdf

                                               Celtic Duo ----------------------------------------------- celtic-duo.pdf

 

13 Nov --------------------------------- Repetetion ------------------------------------- Repetetion 

 

20 Nov ------------ Avslutning ----------------------------- Avslutning ------------------------------ Avslutning

 





Vårteminen 2018

30 Jan ------------ Tennessee Waltz Surprice ------ tennessee-waltz-surprise.pdf --------- Filmsnutt 

 6 Feb ------------------- Vegas Baby ------------------ vegas-baby.pdf ------------------------ Filmsnutt

13 Feb ------------------- Your Heaven ----------------- your-heaven.pdf ---------------------- Filmsnutt

20 Feb -------------------- Sportlov ingen dans ------------------ Sportlov ingen dans -------------

27 Feb ---------- Like Coca Cola in Hollywood ----- like-coca-cola-in-hollywood.pdf -------- Filmsnutt

 6 Mars --------- Run me like a river --------------- run-me-like-a-river.pdf ------------------- Filmsnutt

 13 Mars -------------------------- Årsmöte ---------------------------------- Årsmöte ---------------------

 20 Mars ------------------------- Repetition -------------------------------- Repetition -------------------- 

                                 Doctor Doctor --------------- doctor-doctor.doc ---------------------- Filmsnutt

 27 Mars ------------------ Cecilia ------------------------ cecilia.pdf ------------------------------- Filmsnutt

                                  Drift Away ----------------- drift-away.pdf ------------------------------- Filmsnutt

  3 April ---------------- My Middle name -------------- my-middle-name.pdf -------------------- Filmsnutt

 10 April ------------------- Perfect ---------------------- perfect.pdf ------------------------------- Filmsnutt

 17 April ------------------------ Repetition -------------------------------- Repetition --------------------

 24 April Avslutning Bonusdansen pick-a-bale.pdf

 

 

 

 

 

Höstterminen 2017

 5 Sept -----Bring on the good times --------- bring-on-the-good-times.pdf ------------ Filmsnutt

                  Ain't Misbehaven ----------------- aint-misbehavin.pdf ----------------------- Filmsnutt

12 Sept ---- As i lay me down ----------------- as-i-lay-me-down.pdf --------------------- Filmsnutt

A delen på - Off the Chain ---------------------- off-the-chain.pdf --------------------------

19 Sept ----- Summer sway -------------------- summer-sway.pdf ------------------------- Filmsnutt

B delen på - Off the Chain ---------------------- off-the-chain.pdf -------------------------- 

26 Sept ------ Sweet dynamite ----------------- sweet-dynamite.pdf -----------------------Filmsnutt

                     Off the Chain --------------------- off-the-chain.pdf -------------------------- Filmsnutt

 3 Okt --------Repetition ----------------------- Repetition ---------------------------------- Repetition 

10 Okt ------- Lazy ------------------------------- lazy-aka-the-snuggie-dance.pdf -------- Filmsnutt

                     MJ Classic ------------------------- mj-classic.pdf ------------------------------ Filmsnutt

17 Okt -------- Footloose ------------------------ footloose.pdf --------------------------------Filmsnutt

24 Okt -------- Lonely drum --------------------- lonely-drum.pdf ----------------------------- 

31/10 --------- Höstlov ------------------------- Höstlov --------------------------------------- Höstlov

 7 Nov -------- Italiano ---------------------------- italiano.pdf -------------------------------- Filmsnutt

14 Nov --------Repetition ----------------------- Repetition ------------------------------ Repetition 

 

 

 

 

 Vårterminen 2017

 7 Feb ------- Dizzy ------------------------------------- dizzy.pdf ---------------------------------- Filmsnutt

                   Jesse James ----------------------------- jesse-james.pdf -------------------------- Filmsnutt

14 Feb ------- Sheke it for me ------------------------- shake-it-for-me.pdf ----------------------Filmsnutt

21 Feb ------- Gypsy Quenn ---------------------------- gypsy-queen.pdf -------------------------- Filmsnutt

                   Ex's and Oh's ---------------------------- exs-and-ohs.pdf --------------------------- Filmsnutt

 7 Mars ------ Årsmöte --------------------------------- Årsmöte

14 Mars ------ S.O.B ------------------------------------ sob.pdf ------------------------------------- Filmsnutt

21 Mars ------ i cant go on ------------------------------ i-cant-go-on.pdf -------------------------- Filmsnutt

28 Mars ------ Nancy Mulligan -------------------------- nancy-mulligan.pdf ----------------------- Filmsnutt

 4 April ------- Chill factor ------------------------------ chill-factor.pdf -----------------------------Filmsnutt

11 April ------- Proud Mary Burnin --------------------- proud-mary-burnin.pdf ------------------- Filmsnutt

                     Big City Summertime ------------------ big-city-summertime.pdf ----------------- Filmsnutt

18 April ------- Repetition ----------------------------- Repetition ----------------------------------- Repetition





Höst terminen 2016

30 Aug ------------------ Young Volcanoes --------------- young-volcanoes.pdf ---------------------- Filmsnutt

                                 Baby give it up ----------------  baby-give-it-up.pdf ------------------------ Filmsnutt

 6 Sept ----------------- Gerrys Reel ----------------------gerrys-reel.pdf ----------------------------- Filmsnutt

13 Sept ---------------- Möte, efter det blandade danser ---------------------------------------------

20 Sept ---------------- Började på Feel Good ------------------------------------------------------------------------

27 Sept ---------------- Feel Good ------------------------- feel-good.pdf -----------------------------Filmsnutt

 4 Okt ------------------ Fire in the rain ------------------- fire-in-the-rain.pdf ----------------------- Filmsnutt

11 Okt ------------------ So just dance dance ------------- so-just-dance-dance-dance.pdf ------- Filmsnutt 

18 Okt ------------------ Gangsta Walk -------------------- gangsta-walk.pdf ------------------------ Filmsnutt

25 Okt ------------------ Party Night ----------------------- party-night.pdf --------------------------- Filmsnutt

 1 Nov ----------- Repetition ------------------------- Repetition --------------------------------- Repetition



Vårterminen 2016

  2 Feb ------------------- Little to high ------------------ Little_To_High.pdf ------------------------ Filmsnutt

                    repetera: Charlies cha ------------------ charlies-cha.pdf ---------------------------- Filmsnutt

                    repetera: ticket to the blues ------------ ticket-to-the-blues.pdf ------------------- Filmsnutt

  9 Feb ------------------- I'm On My Way Shrek -------- im-on-my-way-shrek.pdf ---------------- Filmsnutt

15 Feb ------------------- The Gambler ------------------ the-gambler.pdf --------------------------- Filmsnutt

23 Feb ------------------- Repetition -------------------- Repetition

 1 Mar -------------------- Stitches ----------------------- stitches.pdf -------------------------------- Filmsnutt

 8 Mar -------------------- Tell the World   --------------- tell-the-world.pdf ------------------------ Filmsnutt

15 Mar ------------------- Cliche Love Song -------------- clich-love-song-cliche-love-song.pdf -- Filmsnutt

22 Mar ------------------- Årsmöte ----------------------- Repetition 

29 Mar ------------------- Overload ez--------------------- overload-ez.pdf -------------------------- Filmsnutt

                                  Boogie dee boogie dee shoo -- boogie-dee-boogie-dee-shoo.pdf ----- Filmsnutt

                                          Yodelaetee --------------------- yodelaetee.pdf --------------------------- Filmsnutt

 5 April ------------------- Caught in the act -------------- caught-in-the-act.pdf ------------------- Filmsnutt

                                   Ain´t misbehavin ------------- aint-misbehavin.pdf --------------------- Filmsnutt

12 April ------------------ Repetition --------------------- Repetition

 

                                






Höst terminen 2015

25 Aug -------------- Let it be love ---------------- let-it-be-love.pdf ----------------- Filmsnutt

               Combine harvetser groove -------- combine-harvester-groove.pdf ------- 

                         Ghosttrain------------------------ ghost-train.pdf ------------------- Filmsnutt

  1 Sept -------------Just 2 be ur man ------------ just-2-be-ur-man.pdf -------------- Filmsnutt

                               Dizzy --------------------------- dizzy.pdf ------------ ---------- Filmsnutt

15 Sept ----------- We get one shot ------------------- we-get-one-shot.pdf --------- Filmsnutt

                            Peligrosa ---------------------- peligrosa_linedance.pdf -------- Filmsnutt

22 Sept ----------- Repetition -------------------- Repetition -----------------------Repetition

29 Sept -------------- Mess Around ------------------- mess-around.pdf --------------- Filmsnutt

                         Crazy foot mambo ------------- crazy-foot-mambo.pdf ----------- Filmsnutt

 6 Okt ---------------

13 Okt --------------- Such a fool ---------------------- such-a-fool.pdf ---------------- Filmsnutt

                            Undefeated ----------------------- undefeated.pdf --------------- Filmsnutt

                         Ribbons of Highway ------------- ribbon-of-highway.pdf ---------- Filmsnutt



Vårterminen 2015

 

 27 jan ----------------- Baby com´on ----------- baby-com-on.pdf ------------- Filmsnutt

    3 feb ----------------- Jesse James ------------ jesse-james.pdf -------------- Filmsnutt

  11 feb ----------------- Cecilia ------------------- cecilia.pdf --------------------- Filmsnutt

  17 feb ----------------- Love Hurts -------------- love-hurts.pdf ----------------- Filmnsutt

                              New Horizon ------------- new-horizon.pdf -------------- Filmnsutt

  24 feb ---------------- Repetition ---------------- Repetition ----------------------Repetition

   3 mar --------------- quarter after one --------- quarter-after-one.pdf -------- Filmsnutt

                              Zjozzys Funk -------------- Zjozzys_Funk.pdf ------------- Filmsnutt

  10 mar --------------- 

 17 mar --------------- Peligrosa --------------- peligrosa_linedance.pdf -------- Filmsnutt

                            Vampire Heart ------------- vampire-heart.pdf ------------- Filmsnutt

 24 mar ------------------ Darling ------------------- darling.pdf ------------------ Filmsnutt

                    They call me the breeze ---- they-call-me-the-breeze.pdf ----- Filmsnutt

 31 mar --------------- Repetition -----------------Repetition --------------------- Repetition


Höst terminan 2014

     9 Sept ---------- Boogie Dee Boogie Shoo ------ boogie-dee-boogie-dee-shoo.pdf ----- Filmsnutt

                             Be Champions ----------------- be-champions.pdf ------------------------ Filmsnutt  

   16 Sept ---------- Banjo -------------------------- banjo.pdf ----------------------------------- Filmnsutt        

   23 Sept ---------- What --------------------------- what.pdf ----------------------------------- Filmsnutt  

   30 Sept ---------- Tight Blue Jeans -------------- tight-blue-jeans.pdf --------------------- Filmnsutt

     7 Okt ----------- Repetition -------------------- Repetition ------------------------------- Repetition

     7 Okt ----------- Nothing ----------------------- nothing.pdf -------------------------------- Filmsnutt

    14 Okt ---------- Hårgalåten -------------------- hrgalten-the-hrga-tune.pdf ------------- Filmsnutt

    21 Okt ---------- Hallelujah ---------------------- hallelujah.pdf ---------------------------- Filmnsutt

    28 Okt ---------- Boogie woogie rhythm -------- boogie-woogie-rhythm.pdf ------------ Filmsnutt

     4 Nov ---------- Sing to me ---------------------- sing-to-me.pdf 

              ---------- Black Coffee ------------------- black-coffee.pdf -------------------------- Filmsnutt

 

 



Vår terminen 2014

     14 Jan ------------ Crazy Foot Mambo ---------- crazy-foot-mambo.pdf ------------- Filmsnutt

                                Whole again ---------------- whole-again.pdf -------------------- Filmsnutt

     21 Jan ------------ Just a little Love ------------ just-a-little-love.pdf --------------- Filmsnutt

      4 Feb ------------ Be Champions --------------- be-champions.pdf ----------------- Filmsnutt

    11 Feb ------------ Let it be love ---------------- let-it-be-love.pdf ----------------- Filmnsutt

    18 Feb ------------ Repetition ------------------ Repetition ------------------------- Repetition

                                Wonderland Waltz ----------- Wonderland_waltz.pdf ------------- Filmnsutt

    25 Feb ------------ Island in the stream --------- islands-in-the-stream.pdf ---------- Filmnsutt

     4 Mars ----------- Take the plunge ------------- take-the-plunge.pdf ---------------- Filmsnutt

   11 Mars ------------ Have you ever seen the rain - have-you-ever-seen-the-rain.pdf -- Filmsnutt

                                    

 

Höst terminen 2013

    17 Sept --------------- Preacher Man --------- preacher-man.pdf --------- Filmsnutt

    24 Sept --------------- No Life After You ------ no-life-after-you.pdf ------ Filmsnutt

     1 Okt ----------------- Mustang Sally -------- mustang-sally.pdf --------- Filmsnutt

     8 Okt ----------------- No Trespassing ------- no-trespassing.pdf -------- Filmsnutt

    15 Okt ---------------- Repetition ------------ Repetition ----------------- Repetition

    22 Okt -----------------

    29 Okt ---------------- Islands in the stream -- islands-in-the-stream.pdf - Filmsnutt

     5 Nov ----------------- 

    12 Nov -------------------------------------------------------------------------------

    19 Nov ---------------- Blurred Lines ---------- blurred-lines.pdf ---------- Filmsnutt

    25 Nov ---------------- Repetition -------------- Repetition --------------- Repetition


                                 OBS !!! Julavslutning Onsdag 4 December kl.18:00. OBS !!!


 

  Vår terminen 2013

      23 JAN-----------------Jetty Jump--------------------jetty_jump.pdf --------------FILMSNUTT

      30 JAN---------------Slow Surrender--------------Slow_Surrender.pdf-----------FILMSNUTT

       5 FEB-------------Love you in a barrel------------loveyouinabarrel.pdf----------FILMSNUTT

      13 FEB--------------The glory of love-------------The_glory_of_love.pdf---------FILMSNUTT

      20 FEB-------------------Lov------------------------------------------------------------

      27 FEB-----------------Repetition-------------------------------------------------------

      6 MARS---------------Little too high----------------Little_To_High1.pdf-----------FILMSNUTT

     13 MARS--------------Yodel a e tee--------------------yodelaetee.pdf---------------FILMSNUTT

     20 MARS----------------Papa Joe-------------------------Papa_Joe.pdf---------------FILMSNUTT

     27 MARS ----------------Sweetie-----------------------Swettie_Disco.pdf----------- FILMSNUTT

     HEMLIG DANS -------Skiffle time------------------------skiffle_time.pdf------------FILMSNUTT

       �

    

                                                                 Skriv gärna ut och öva hemma.

 

 
stäng